Czy można i warto budować webowy mikro startup w oparciu o .NET

StartUp - biznes
startup biznes appharbor seriws webowy aplikacja

W poniższym opracowaniu przez mikro startup rozumie przedsięwzięcie z usługą aplikacji sieciowej z ruchem w okolicach 1000-3000 użytkowników dziennie. Nie bierze się pod uwagę specyficznych zapotrzebowań (na przykład ogromny przesył danych lub potrzeby dyskowe przy dystrybucji wideo).

Najczęściej wybieraną technologią backendową w przypadku budowy nowego mikro startupu pozostaje PHP. ASP.NET MVC lub .NET Core jawi się w dalszym ciągu jako technologia używana przez korporacje w aplikacjach CRM’owych klasy enterprise.

Czy ta łatka jest w obecnym okresie dalej słuszna?

W czasach kiedy królowało ASP.NET WebForms faktycznie wybór był prosty. Nie oszukując technologia ta odstawała od szybko rosnących technologii opartych na MVC. Rosły frameworki PHP’owe, swój kawałek tortu wycinał Ruby On Rails.

Za sprawą ASP.NET MVC sprawa nieco się skomplikowała. Technologia ta w końcu mogła wygrywać nawet w mniejszych projektach. Do jej zalet należała nowoczesna architektura MVC, szybkość działania, relatywna łłatwość implementacji i rozszerzanie funkcjonalności.

Hamulcem cały czas pozostawała licencja. Framework .NET działał tylko na Windowsie i IIS’ie a najsprawniej współpracował z bazą MSSQL. Generalnie dalej tak jest w przypadku MVC. Powiew świeżości i multiplatformości wnosi dopiero .NET Core, który jednak jest na razie zbyt mało dojrzały by działał w systemie produkcyjnym.

Czy w takim wypadku warto zainwestować w ASP.NET MVC?

Być może. Słowo klucz to “chmura”. Dzięki skalowalności chmur aplikacja w początkowym okresie życia może generować umiarkowany ruch a tym samym umiarkowane koszty (najczęściej koszty uzależnione są od obciążenia serwerów)..

Najczęstszym wyborem przy decyzji o przejściu w chmurę jest Azure lub Amazon, dzięki którym nie trzeba martwić się fizyczną infrastrukturą a w przypadku wzrostu popularności strony serwery udostępnią więcej mocy obliczeniowej.

Jednak nawet te dwie chmury mogą być zbyt kosztowne zostaje trzeci rywal czyli AppHarbor. Jest to firma powiązana z Amazonem a powstała właśnie do obsługi małych startupów. Podstawowy plan jest bezpłatny. Dodatkowe usługi można łatwo dodawać i opłacać w miesięcznym abonamencie. Po aktualne szczegóły istniejących planów warto udać się na strony informacyjne powyższych usług.

Gdzie dalej można szukać oszczędności?

Sporym kosztem, nawet w chmurze może okazać się baza danych. Warto pamiętać, że na MSSQL świat się nie kończy. Warto rozważyć przejście na MySQL, PostgreSQL i tym podobne opensourceowe rozwiązania. W początkowym cyklu życia startupu (a często i w dłuższej perspektywie) alternatywne silniki baz danych sprawdzają się równie dobrze. Popularne ORM’y stosowane w ASP.NET MVC takie jak Entity Framework lub nHibernate bardzo dobrze współpracują z alternatywnymi silnikami baz danych.

Łatwo można przeanalizować cenniki i zauważyć, że koszty wdrożenia aplikacji zrównują się przy porównaniu najpopularniejszych technologii przy podobnej skali (PHP Zend/Symphony i ASP.NET MVC). W wielu przypadkach wybranie drugiej opcji może być kluczem do sukcesu.

Źródła: Źródła własne

Tomasz Osiński Tomasz Osiński
Czy można i warto budować webowy mikro startup w oparciu o .NET
2017-07-23 15:07:57
Komentarze
Aby dodac komentarz musisz być zalogowany

Zobacz podobne artykuły

Nazywam się Tomasz Osiński. Jestem programistą web developerem od 2008 roku. Obecnie pracuję w Banku Millennium jak .NET web developer, poza tym rozwijam startupy, blogguję. Pokazuję, że za pomocą ASP.NET, HTML, CSS i JS można budować wydajne aplikacje i strony internetowe. Ukazuję potrzeby wdrażania nowoczesnego podejścia do zarządzania w IT (Lean, Kanban, SCRUM, Agile)

Blog, który czytasz tworzę w w/w technologiach i udostępniam na GitHubie